Tävlingsresultat

Smålandsmästerskapet Pimpel 2022
Sjön Krön Vimmerby 12 februari
Arrangör: Sportfiskarna Kronoberg

Lagmästare 2022: Stångådalens SFK
Håkan Dahlström, Inge Magnusson, Catharina Skirby och Göran Hjortbäcken 7860 gram

Individuell Mästare
Mats Aronsson Eksjö FK 2550 gram

Yngre Herrjun. Namn Klubb Vikt Anm.
1 Max Jansson SK Glimma 272 Ej Småland
2 Lucas SK Glimma 98 Ej Småland
3 Hannes Göransson SK Glimma 70 Ej Småland

Äldre Herrjun
1 Edvin Johansson Gullringens SFK 140

Äldre Damvet.
1 Lena Stridh Gullringens SFK 1302
2 Astrid Persson Aneby SF 310
3 May Tomasson Gullringens SFK 244
4 Maggan Stridh Gullringens SFK 148

Damveteran
1 Anya Carlsson Tenhults SFK 322
2 Britt-Marie Jakobsson Stångådalens SFK 100

Damer
1 Catharina Skirby Stångådalens SFK 1926
2 Katherine Olsson Forserums SFK 1288
3 Gun-Inger Hjelte Gullringens SFK 966

Äldre Herrvet.
1 Dennis Ankarberg Vrångfalls AFK 1592 Flest Fiskar
2 Silve Stridh Gullringens SFK 1592
3 Ingemar Svensson Ingelstads SFK 986
4 Lars-Göran Eriksson SFK Spöfolket 856
5 Dan Petterson Ingelstad SFK 730
6 Ingemar Andersson Forserum SFK 718
7 Våge Vibeck Ingelstads SFK 660
8 Christer Erixon SFK Forellen 610
9 Göran Petersson Ingelstads SFK 516
10 Nils-Åke Stålros Ingelstads SFK 502
11 Kent Sevén Eksjö FK 474
12 Pentti Ryttkonen Eksjö FK 462
13 Claes Pedersen Ingelstads SFK 346
14 Lutz Waldmann Njudungsfiskarna 286
15 Kennet Fridh Eksjö FK 182
16 Bengt-Åke Evaldsson SFK Spöfolket 182
17 Sven-Olof Karlsson SFK Forellen 180
18 Sigge Strid Gullringens SFK 166
19 Sten Stridh Gullringens SFK 150
20 Bo Mauritzson SFK Forellen 130
21 Mats Olsson Ingelstads SFK 56

Herrveteran
1 Håkan Dahlström Stångådalens SFK 2338
2 Inge Magnusson Stångådalens SFK 1926
3 Göran Hjortbäcken Stångådalens SFK 1570
4 Ingemar Jakobsson Stångådalens SFK 1566
5 Christer Pantzar Forserums SFK 1510
6 Janne Laago Tenhults SFK 1404
7 Tommy Johansson Forserums SFK 1390
8 Pelle Ernst Forserums SFK 1288
9 Björn Johansson Tenhults SFK 1276
10 Mats Åkesson Stångådalens SFK 1240
11 Jörgen Karlsson Ingelstad SFK 1176
12 Rolf Emanuelsson Stångådalens SFK 1074
13 Tony Sandgren Forserums SFK 1032
14 Micael Glennfalk Stångådalens SFK 872
15 Mikael Jeansson Ingelstads SFK 746
16 Christer Nilsson SFK Spöfolket 736
17 Ola Sverinsson Ingelstads SFK 688
18 Nadu Preducic Stångådalens SFK 564
19 Hans Olsson SFK Forellen 514
20 Peter Olsson Stångådalens SFK 388
21 Lars Lind Höglandsfiskarna 376
22 Mats Näsström Forserums SFK 270
23 Mats Nilsson Gullringens SFK 244
24 Anders Karlsson Njudungsfiskarna 242
25 Kjell Engström SFK Spinn 186
26 Lennart Johansson Forserums SFK 170
27 Lars-Åke Johansson Forserums SFK 134
28 Frank Hjelte Gullringens SFK 112

Herrar Senior
1 Mats Aronsson Eksjö FK 2550 Smålandsmästare
2 Magnus Hallberg Vrångfalls AFK 2426
3 Simon Andersson Forserums SFK 2410
4 Emil Löfgren FK Fenan 2024
5 Andreas Törneklint SK Glimma 1662 Ej Småland
6 Magnus Hallberg Gullringens SFK 1608
7 Tall Hirsh Tenhults SFK 1366
8 Glenn Juthe Svensson Forserums SFK 1290
9 Alexander Björkman Forserums SFK 1112
10 Simon Lago Tenhult SFK 1012
11 Johannnes Karlsson Gullringens SFK 994
12 Robert Johansson Stångådalens SFK 966
13 Joakim Persson Stångådalens SFK 936
14 Alexander Lejondahl Gunnebo/Västervik 952
15 Jörgen Johansson FK Fenan Gnosjö 924
16 Håkan Andersson Vrångfalls AFK 846
17 Joacim Bertilsson Forserums SFK 676
18 Långe-Per (Johansson) Tenhults SFK 626
19 Robert Folkestrand SK Glimma 624 Ej Småland
20 Anders Svahn Njudungsfiskarna 462
21 Peter Hjelte Gullringens SFK 430
22 Jimmie Dahlström Stångådalens SFK 422
23 Daniel Näsström Forserums SFK 362
24 Peter Johansson Gullringens SFK 168
25 Jonas Back Forserums SFK 130
26 Fredrik Malm Forserums SFK 118
27 Robert Petersson Forserums SFK ---

Telefonsvarare för tävlingsverksamhet
070-301 05 58