Tävlingsresultat

Smålandsmästerskap i Pimpel 2019
Lördagen den 16 februari på Krön
Arr: Stångådalens SFK

Smålandsmästare
Fredrik Malm Forserums SFK

Smålandsmästare lag
Forserums SFK
Fredrik Malm Tommy Johansson
Lennart Johansson Ingemar Andersson

Herrsenior
1 Fredrik Malm Forserums SFK 2818
2 Håkan Andersson Vrångfalls AFK 1694
3 Magnus Hallberg Vrångfalls AFK 1577
4 Johannes Karlsson Gullringens SFK 1524
5 Jimmie Dahlström Stångådalens SFK 1281
6 Andreas Möller FK Knallen 1207
7 Daniel Danieluk Rimforsa FK 1173
8 Fredric Ankarberg Stångådalens SFK 1099
9 Ola Severinsson Ingelstad SFK 978
10 Alexander Björkman Forserums SFK 877
11 Mikael Tavasz Höglandsfiskarna 815
12 Bengt Wulf FK Knallen 739
13 Mats Näsström Forserums SFK 721
14 Mikael Törneklint SK Glimma 603
15 Erik Albrechtsen Forserums SFK 598
16 Henrik Björkman Forserums SFK 586
17 Magnus Karlsson Stångådalens SFK 547
18 Stefan Anttila Gunnebo-Västervik 525
19 Glenn Juthe Svensson Forserums SFK 448
20 Mats Aronsson Eksjö FK 258
21 Mikael Tiderman Eksjö FK 249
22 Fredrik Johansson Höglandsfiskarna 236
23 Robert Petersson Forserums SFK 228
24 Tobias Sundberg Vrångfalls AFK 225
25 Joakim Persson Ankarsrums SFK 209
26 Mikael Franzen Höglandsfiskarna 176
27 Johan Alstrin SK Glimma 170
28 Urban Isegren Forserums SFK 156
29 Johan Åkvist Eksjö FK 108
30 Lars-Åke Andersson Nässjö SFK 69
31 Robert Johansson Ankarsrums SFK 38
32 Stefan Wängstre Eksjö FK -

Damsenior
1 Linda Norberg Vrångfalls AFK 829
2 Katherine Olsson Forserums SFK 477
3 Catharina Skirby Stångådalens SFK 374

Herrveteran
1 Micael Glennfalk Stångådalens SFK 1933
2 Christer Hagström Jokers 1802
3 Peter Olsson Stångådalens SFK 1425
4 Lars Lind Höglandsfiskarna 1403
5 Kenneth Palmér Eksjö FK 1290
6 Tommy Johansson Forserums SFK 1244
7 Hans Wikström SK Glimma 1218
8 Lennart Johansson Forserums SFK 1183
9 Håkan Dahlström Stångådalens SFK 902
10 Hans Olsson Ingelstad SFK 892
11 Anders Johansson Stångådalens SFK 816
12 Göran Hjortbäcken Stångådalens SFK 776
13 Anders Olsson Höglandsfiskarna 752
14 Robert Ernstsson Stångådalens SFK 650
14 Claes Pedersen Ingelstad SFK 650
16 Bertil Sundberg Vrångfalls AFK 586
17 Rolf Emanuelsson Stångådalens SFK 575
18 Lasse Bengtsson SK Glimma 436
19 Kenneth Hallberg Vrångfalls AFK 382
20 Per Sjöström Höglandsfiskarna 317
21 Sven-Olof Karlsson Spöfolket 315
22 Per Ernsth Forserums SFK 279
23 Mats Åkesson Stångådalens SFK 244
24 Anders Karlsson Njudungsfiskarna 176
25 Sören Gladeling Stångådalens SFK 164
25 Lars-Åke Johansson Forserums SFK 164

Damveteran
1 Birgitta Gustavsson Jokers 684
2 Maggan Strid Gullringens SFK 662

Äldre Herrveteran
1 Dan Pettersson Ingelstad SFK 1708
2 Pentti Rytkönen Eksjö FK 1467
3 Sigge Strid Gullringens SFK 1304
4 Ingemar Andersson Forserums SFK 1037
5 Kent Sevén Eksjö FK 837
6 Nils-Åke Ståhlros Ingelstad SFK 720
7 Knut-Erik Wallertz Ingelstad SFK 613
8 Dennis Ankarberg Vrångfalls AFK 607
9 Sten Lundquist Njudungsfiskarna 540
10 Neo Olsson Höglandsfiskarna 516
11 Kennet Fridh Eksjö FK 493
12 Bo Mauritzson Spöfolket 443
13 L. Waldmann Njudungsfiskarna 376
14 Stefan Tomasson Gullringens SFK 331
15 Stig Dolk Eksjö FK 226
16 Mats Olsson Spöfolket 212
17 Våge Vibeck Ingelstad SFK 195
18 Leif Petersson Nässjö SFK 138

Äldre Damveteran
1 May Tomasson Gullringens SFK 366
2 Astrid Persson Aneby 94

Lag
1 Forserums SFK 6282 Fredrik Malm Tommy Johansson Lennart Johansson Ingemar Andersson
2 Stångådalens SFK 5738 Micael Glennfalk Peter Olsson Jimmie Dahlström Fredric Ankarberg
3 Vrångfalls AFK 4707 Håkan Andersson Magnus Hallberg Linda Norberg Dennis Ankarberg
4 Ingelstad SFK 4298 Dan Pettersson Ola Severinsson Hans Olsson Nils-Åke Ståhlros
5 Eksjö FK 4087 Pentti Rytkönen Kenneth Palmér Kent Sevén Kennet Fridh
6 Gullringens SFK 3856 Johannes Karlsson Sigge Strid Maggan Strid May Tomasson
7 Höglandsfiskarna 3486 Lars Lind Mikael Tavasz Anders Olsson Neo Olsson
8 Njudungsfiskarna 1092 Sten Lundquist L. Waldmann Anders Karlsson
9 Spöfolket 970 Bo Mauritzson Sven-Olof Karlsson Mats Olsson
10 Ankarsrums SFK 247 Joakim Persson Robert Johansson
11 Nässjö SFK 207 Leif Petersson Lars-Åke Andersson

Telefonsvarare för tävlingsverksamhet
070-301 05 58